Akademia Zdrowia Celiaka 2011

Akademia Zdrowia Celiaka 2011
W sobotę 1 października 2011 roku odbyły się kolejne wykłady Akademii Zdrowia Celiaka. Akademia to nie tylko pełen sukces perfekcjonizmu organizacyjnego, ale przede wszystkim rekordowy udział osób zainteresowanych wiedzą o celiakii i diecie bezglutenowej. Tego się nie spodziewaliśmy, przybyło grubo ponad 200 osób.

W AZC kolejny raz uczestniczyła pani poseł Teresa Piotrowska, która wspólnie z nami doprowadziła do wprowadzania stałej, bieżącej państwowej kontroli żywności bezglutenowej pod kątem zawartości glutenu. Zatem najważniejszy problem związany z bezpieczeństwem żywności bezglutenowej został dzięki nam rozwiązany. Wśród gości należy również wspomnieć o obecności pana prezydenta Jana Szopińskiego.

Akademii towarzyszył Festiwal Bezglutenowych Smaków. Wystawiano mnóstwo smakowitych potraw spośród których Zwycięzcą FBS w 2011 roku jury wybrało „Naleśniki z sosem owocowym” przygotowane przez restaurację 3V6 z City Hotel w Bydgoszczy. Na festiwalu prezentowano też pierwszy naturalny zakwas do wykonania żurku przygotowany przez Zakład Badawczy Przemysłu Piekarskiego w Bydgoszczy. Jest już po badaniach na zawartość glutenu i niebawem ukaże się w sprzedaży.

W tym dniu odbyła się również „premiera” kolejnego naszego poradnika o nazwie „Kolekcja Smacznej Bezglutenowej Kuchni”, w którego wydaniu wsparła nas firma Dr. Schär. Poradnik rozchodził się lepiej niż przysłowiowe „ciepłe bułeczki”.

Dziękujemy naszym wspaniałym prelegentom: pani doc. Annie Szaflarskiej-Popławskiej, pani dr Annie Wojtasik i panu dr Zbigniewowi Kuli.

Dziękujemy uczestniczącym firmom: Balviten z Katowic, Bezgluten z Koniuszy, Paula z Kalisza, Raisio ze Starej Iwicznej, Stowit z Bydgoszczy i Zakłady Mięsne z Żywca oraz firmom Dr. Schär z Włoch, Olma z Bielska-Białej i Coffe-Promotion z Kwidzyna, które przekazały produkty.

Dziękujemy firmie: Erolab Lambda ze Słowacji, która zaprezentowała prosty domowy test do wykrywania glutenu, którego sprzedaż rozpoczęła się tego samego dnia w sklepie Zetka w Bydgoszczy. Dystrybutorem testu na Polskę jest firma Balviten.

Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do sukcesu Akademii Zdrowia Celiaka, a w szczególności naszym młodym wolontariuszom.

Osoby chore na celiakię uczestniczące w Akademii nieodpłatnie otrzymały najnowszą publikację KOLEKCJA SMACZNEJ BEZGLUTENOWEJ KUCHNI 
 
 
 

Więcej zdjęć w Galerii fotografii.

Organizatorami byli:
- Stowarzyszenie Przyjaciół Chorych na Celiakię „Przekreślony Kłos”
- TPD Koło Pomocy Dzieciom na Diecie Bezglutenowej w Bydgoszczy

Partnerem był TPD Krajowy Komitet Kół Przyjaciół Dzieci na Diecie Bezglutenowej w Warszawie

Patroni medyczny nad Akademią objeli:
- Polskie Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci
- Katedra i Klinika Pediatrii, Alergologii i Gastroenterologii w Bydgoszczy